top of page

OKULA UYUM SÜRECİ

Sevgili Anne - Babalarımız,


Her yıl okula başlama zamanı hem aileler hem de çocuklar için yeni bir başlangıçtır. Bu dönemde hem büyük bir sevinç hem de heyecan yaşanmaktadır. Bu dönem çocukların ilk kez evden uzaklaşıp yeni bir sosyal ortama açılma zamanıdır. Aslında anaokulu çocuklarımıza evde sahip olamadıkları sosyal imkanları sağlar. Arkadaş edinmeyi, paylaşmayı öğrendikleri ilk ortamdır.


Okula alışma ve ilk kez aileden uzaklaşma hemen hemen her çocuk için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte velilerin soğukkanlı ve kararlı olmaları gerekmektedir. Anneden –babadan ayrılma anlarında çocuklarda ağlama, bağırma, tutturma gibi davranışlar görülebilir. Vedalaşma süreci çok kısa tutulmalı, çocuk mümkün olan en kısa sürede sınıfına girmelidir. Bu süreçte olabildiğince rahat ve sakin kalmaya çalışın, eğer anne veya baba endişeli bir tutum içerisindeyse çocuk bu duyguları hissedecek ve alışma süreci uzayacaktır.


Okula gelmeden önce okulun çocuğunuza kazandıracaklarını, gününün güzel geçeceğini, okulda neler yapabileceğini ona anlatın. Okula alışma süreci her çocukta farklı seyredebilir. İlk gün ayrılmakta zorlanan çocuklar olabileceği gibi belli bir süre sıkıntı yaşamadan sınıfa giren ama daha sonrasında ayrılıkta zorlanan çocuklar olabileceği akılda tutulmalıdır. Sizin kararlı tutumunuz ve okul ile işbirliği yapmanız çok önemlidir.


Sevgili anne - babalar, unutmayınız ki anaokulu; uyum, zaman gerektiren bir süreçtir. Fakat doğru adımlar atılır, okul - veli - öğretmen işbirliği sağlanırsa her çocuk bu süreci atlatabilir.Merve Yılman

Özel Beş Mevsim Anaokulu Rehberlik Birimi

Aydın Üniversitesi


Photo by rawpixel on Unsplash


59 görüntüleme0 yorum
bottom of page